streda 21. decembra 2016

Výprava za obyčkou smer Vysoký kameň

Skaly
Začiatok decembra bol lákavý - v Malých Karpatoch nebol sneh, lístie zo stromov už opadlo - pre prieskum nových lokalít kde odpočívajú sovy obyčajné (Strix aluco) alebo v skratke "obyčky". Na týchto miestach sa hromadia vývržky a kosti z potravy, vieme určiť čo na danom území žije, aká je diverzita drobných cicavcov.

Skaly v lese ukryté pod korunami stromov sú ideálnym odpočinkovým miestom v mimohniezdnom období pre sovy. Z internetu a máp ma už dlhšie lákal bočný vrchol Jastrabníka nad Pernekom. Práve podľa fotiek sa tu nachádzali nízke skaly niekoľko metrov vysoké v poraste s viacerými stromami s dutinami. Navyše tadiaľ neprechádza turistický chodník. Ideálne miesto.

Skalná veža
Z Perneku trvá výstup na vrchol Jastrabníka iba krátko. Po malej prestávke pokračujem po hrebeni na miesto predpokladaného zberu vývržkov. Je tu niekoľko skál, jedna skalná veža a niekoľko stromov s dutinami. Hneď nachádzam pierko zo sovy - som na dobrej adrese. Mám asi 4 hodiny do západu slnka, začnem prehrabávať najsľubnejšie miesta pod skalami. Vývržky pod skalou nenachádzam, ale niekoľko kostí z cicavcov aj vtákov prezrádzajú sovu. Musela tu sedávať v minulosti - možno ešte koncom leta. Pokračujem v prieskume ďalších skál, pár kostí prezradí ďalšie miesto odpočinku. Napokon na skalnej veži nájdem čerstvý vývržok a ďalší na inej skale. Na prvý pohľad rozpoznávam sánku plcha sivého (Glis glis), ktorý je typickou potravou sov v krasových oblastiach. Ešte zvyšky ryšavky a dákeho hraboša sa mi podarilo rozoznať. Podrobne kosti preurčím pomocou kľúčov doma.

Ako čakám na autobus, ešte nad Pernekom pozorujem zlietavanie sa krkavcov na nocovisko asi niekde vo vojenských lesoch na Záhorí. Celkovo minimálne 140 krkavcov prelieta v skupinkách Karpaty smerujúc na Studienku. Pekný deň.Pierko zo sovy

Výhľad na Klokočinu

Lipa s dutinou

Nad Pernekom - pozorovanie krkavcov