streda 9. júna 2021

Mladé sovy - kto to ruší tichú noc?

Neskorá jar a leto sú časťou roka, keď sa za večernej prechádzky môžeme stretnúť s rodinami sov. Aj keď sovy sa v korunách stromov pohybujú ako duchovia, ich mláďatá sa často prezradia hlasným a vytrvalým volaním. Väčšinou ich nezbadáme počas dňa, keď potichu sedia na stromoch. Obdobie ticha cez deň si však bohato vynahradia večer. Ich neustále ozývanie signalizuje rodičom kde sú a kde ich nájdu s potravou. Ich hlas má teda význam pri navádzaní rodičov, keďže mladé sovy často opúšťajú hniezdo či dutinu v strome ešte keď nevedia lietať. O to dôležitejšie je, aby ich počuli rodičia. 

Zaujímavé je, že aj keď používame silnú baterku, aj tak mnohokrát mláďatá nezbadáme. Podľa hlasu však vieme rozoznať presne mláďatá akého druhu sa nám ozývajú nad hlavou. Najčastejšie sa stretneme s dvoma druhmi v okolí ľudských obydlí. A to s myšiarkou ušatou a sovou obyčajnou (lesnou). Mladé myšiarky nájdeme aj uprostred miest, v parkoch, na cintorínoch či na stromoch medzi panelovými domami. Po západe slnka ich objavíme podľa neustáleho pískania. To si môžete vypočuť TU

Mláďa myšiarky ušatej. Autor: Ville Misaki
 

V lese, ale takisto aj vo väčších parkoch či v záhradách niekedy nájdeme sovu obyčajnú. Na rozdiel od mladých myšiarok sa jej mláďatá ozývajú akoby "cmukaním". Môžete si ho vypočuť TU. V prípade nálezu mláďaťa na zemi odporúčame ho nechať na mieste. Rodičia o ňom vedia a strážia ho. Zriedkavo môžu dokonca zaútočiť aj na človeka či psa, keď sa k mláďaťu priblížia. Preto ho radšej pozorujte z dostatočnej vzdialenosti. 

Mláďa sovy obyčajnej. Autor: Janek Rapczynski

V okolí poľnohospodárskych budov a vzácne aj rodinných domov niekedy žije aj kuvik obyčajný (plačlivý). Malý druh sovy, ktorý sa často vyhrieva na streche domov. Hlas jeho mláďat si môžete vypočuť TU.    

Pár kuvikov. Autor: Hennie Cuper
 

V okolí skalnatého terénu, napríklad v opustených lomoch sa niekedy usadí výr skalný. Jeho mláďatá vydávajú hlas, ktorý je podobný hlasu mláďatám kuvika. Môžete si ho vypočuť TU.  

Mláďa výra skalného. Autor: Gunnar Ries

Samozrejme, niekedy sa môžete stretnúť aj s mláďatami iných druhov sov. Predovšetkým na východnom Slovensku aj so sovou dlhochvostou, ktorá je tu rozšírená. Hlasy jej mláďat sú veľmi podobné, takmer na nerozoznanie, hlasom sovy obyčajnej. Rodičia tiež častejšie útočia po priblížení sa k mláďatám. Treba preto pozorovať mláďatá z dostatočnej vzdialenosti a zbytočne sa k nim nepribližovať.

S inými druhmi sa stretneme skôr výnimočne, keďže sú vzácne alebo žijú v horských lesoch.