utorok 21. februára 2017

Oteplenie a tok sov

Les ešte spí
Po tvrdej zime na Slovensku prišlo oteplenie a teplota sa drží nad bodom mrazu. Všeobecne to býva dostatočný stimul pre zvýšenie aktivity u živočíchov. Aj ľudí to láka viac do prírody ako počas zimy. My, ktorí spájame prelom zimy a jari s tokom sov, pri takomto zmene teploty zbystríme pozornosť. Spravidla to znamená, že po zotmení si sovy budú strážiť teritória - miesta kde žijú. A tým pádom budú hlučné - čo nás zaujíma a láka do terénu.

Do terénu je možné ísť hocikedy, počkať na západ slnka a sústrediť sa počas súmraku či noci na zvuky v prírode. Ak je cieľom len prostý záujem a vychutnanie si života v prírode aj po zotmení, nikoho nemrzí ak nie sú sovy počuť. Horšie je ak potrebujete výsledky z monitoringu či máte výskum, kde na základe špecifického húkania rozlišujete konkrétne jedince. Vtedy chcete byť efektívny a každá noc bez výsledku zamrzí.

Oteplenie ma vyprovokovalo k skorému umiestneniu diktafónov na miesta kde v minulosti boli teritóriá samcov sovy obyčajnej (Strix aluco). Tentoraz nahrávali päť dní počas súmraku a začiatok noci na Devínskej Kobyle. Avšak ešte sa sovám do húkania veľmi nechce. Spravidla iba jedno zahúkania počas tohto času svedčí o tom, že tok sa ešte nezačal alebo je horšia ponuka potravy v ich teritóriách. Všeobecne je prijímané tvrdenie, že ak je horšia ponuka potravy, sovy sú tichšie.

Treba napísať, že je to vysoko lokálne. Na iných lokalitách napríklad na Morave a v Česku sú sovy vysoko aktívne v obhajovaní teritórií práve teraz. Najlepšie je ísť po západe slnka sa prejsť a počúvať zvuky na miesta, kde vieme, že sovy sú. Tak si môžeme overiť priamo na mieste ako je to u nás.